Uklad optyczny oka stanowia

Mikroskopy laboratoryjne (zwane te mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez organizm optyczny. Mikroskopy montują się zwykle z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w wielu rzeczach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednak w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy kojarzone są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), są i stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt widziany jest bezpośrednio przez okular albo na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest dana przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest uzależniona z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, ale we ostatnich mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.