Student jednej z filologii

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach z niedawnych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż odnalezienie najlepszego, najcięższego i najwspanialszego cenowo tłumacza stanowi niezwykle niebezpieczne.

Wszystko za sytuacją tego, iż ofert powiązanych z tłumaczeniem - czy toż artykułów, lub toż wypowiedzi ustnych - jest wszystkie mnóstwo, przy czym znacznie z nich nie jest właściwa naszej uwagi. Załóżmy zatem, że obiektem naszego starania jest tłumacz angielskiego w Stolicy. W który strategia potrafimy go odnaleźć? Jako nie "nadziać się" na podejrzaną jakościowo i czasowo ofertę, a przede wszystkim jak uniknąć straty klimatu a pieniędzy? O tym wszystkim postaramy się napisać w niniejszym artykule.

Rzeczą dużą w poszukiwaniu dobrego tłumacza jest wygląd oferty granej w Internecie. Z głowy powinniśmy odrzucić wszystkie aktualne oferty, których budowa została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy jakiejkolwiek innej, potrafi napisać o sobie coś więcej - również zatem w takiej sytuacji, by zachęcić potencjalnego użytkownika do wykorzystania z jego pomocy. Istotne jest wówczas, aby wprowadzona przez tłumacza oferta była merytoryczna i zwięzła, ale z obecną zwięzłością nie możemy przesadzać. Naszą uwagę powinniśmy skupić na tłumaczach, którzy z góry mówią, w których tematykach czują się najlepiej - w szczególności, jeżeli chcemy przetłumaczyć nie głupi referat do szkoły czyli na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który wymaga od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo prawdopodobnie być przetłumaczone niedokładnie przez osobę niepoznaną w punkcie, a to warto znaleźć taką, jaka będzie wiedziała, o co należy). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w agencji tłumaczeń.

Kolejnym ważnym momentem jest czasowość tłumacza - istotne jest, by zapewnił on nam tłumaczenie w parę dni. Często można spotkać się z tłumaczami, którzy w domowej ofercie nie wspominają nic na temat czasu realizacji. Błędem byłoby wykorzystywanie z ich pomocy (chyba, że dowiemy się obok nich osobiście, kiedy otrzymamy dzieło). Jeżeli chce nam na terminie również nie chce nam się słuchać wymówek dotyczących albo to dolegliwości, albo i złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w kogoś zaufanego. Tutaj przechodzimy do ogólnego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, iż jej twórca włożył wiele czasu w jej zrealizowanie możemy posiadać pewność, że podlega mu na własnych użytkownikach.