Prywatny gabinet psychiatryczny w krakowie

Zaburzenia nerwicowe (potocznie zwane nerwicami) stały się częstym problemem w dzisiejszych czasach. Wynika to ze zmiany naszego myślenia. Obecnie wszyscy żyjemy szybko i często brakuje nam czasu na odpoczynek, sen i regenerację. A jak rozpoznać u siebie takie zaburzenia?

Objawy

systemów sprzedażyPRACOWNIK DZIAŁU SPRZEDAŻY OPROGRAMOWANIA | Systemy ERP | POLKAS

Nerwicom bardzo często towarzyszą objawy somatyczne. Zwykle są to bóle głowy, żołądka i serca. Może występować również brak czucia, uczucie odrealnienia, kołatanie serca, a nawet delikatne objawy padaczki. Często takie objawy pojawiają się jedynie w stresujących sytuacjach. Najczęściej jednak chorzy zdają sobie sprawę z tego, że ich reakcje ciała nie mają właściwie sensu. Jednak ciężko jest się im ich pozbyć.

Fobie

Zaburzenia nerwicowe zwykle łączą się z różnymi fobiami. Chory boi się pewnych sytuacji, dlatego jego ciało reaguje wtedy w “dziwny” i nienaturalny sposób. Towarzyszy temu brak motywacji, chęci do działania, spadek samopoczucie oraz ciągłe uczucie poddenerwowania. Przez to chorzy często skarżą się na problemy ze snem, a nawet bezsenność.

prywatny gabinet psychiatryczny w krakowie

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą w leczeniu nerwicy jest psychoterapia. Oferuje ją prywatny gabinet psychiatryczny w Krakowie. W przypadku zaburzeń nerwicowych najlepsze efekty przynosi terapia “poznawczo-behawioralna”. Dzięki niej można przerwać “błędne koło”. Pacjent razem z psychiatrą analizuje po kolei różne sytuacje z całego życia, podczas których miał objawy nerwicy. Dzięki temu redukuje się jego lęk i chory oswaja się z pewnymi sytuacjami. W niektórych przypadkach niezbędne jest również leczenie farmakologiczne. Jednak same leki nigdy nie poprawią stanu pacjenta w 100%. Jedynie psychoterapia w połączeniu z leczeniem farmakologicznym przyniesie odpowiednie, dobre rezultaty.