Oswietlenie awaryjne akumulatorowe

Systemy oświetlenia awaryjnego są bardzo efektywną pozycję w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich działanie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zachowają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

hurtownia drobiu krakówKompaniamiesna – Hurtownia mięsa

Chociażby w ostatnich maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest szybkie. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na nowe rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez określony okres po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie chociaż w przemyśle ale ponadto w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw ma nie pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do użytkowania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można też użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale działalność będzie ważna też dać do nowych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.