Obowiazek stosowania kasy fiskalnej w 2015 r

Zgodnie z ustawą o podatku VAT obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma jakikolwiek przedsiębiorca, który działa usługi lub dokonuje sprzedaży na pracę osób sportowych i rolników płacących się na platformie ryczałtu. Do kraju 2016 roku podatnicy mogą jeszcze mieć z wybranych przywilejów podatkowych, bez konieczności nabywania kas fiskalnych.

 

Kiedy nie ma celu posiadania kasy.
Drinkiem z przepisów, który działa do tyłu 2016 roku, jest przepis opowiadający o tym, że przedsiębiorca, którego roczne ruchy w zeszłym roku rozliczeniowym nie przekroczyły 20 tysięcy złotych netto, nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży poprzez wystawianie paragonów fiskalnych. W wypadku firm, które rozpoczęły energię w toku trwania roku rozliczeniowego, limit 20 tysięcy złotych należy przeliczyć proporcjonalnie do wielkości miesięcy prowadzenia akcji w możliwościom roku.

Kasa fiskalna – kiedy rozpocząć rejestrację sprzedaży.
W latach 2015 – 2016 w programu przedsiębiorstw, jakie muszą wydawać paragony, pojawili się kolejni przedsiębiorcy, m.in. warsztaty samochodowe, specjaliści i lekarze stomatolodzy, fryzjerzy i gabinety kosmetyczne, prawnicy czy firmy gastronomiczne, które nie robią swoich usług w samolotach. Za wyjątkiem usług gastronomicznych pozostali przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczania sprzedaży przez kasy finansowe w porządku natychmiastowym, natomiast przedsiębiorstwa, których mówi limit 20 tysięcy złotych obrotu, mogą dostać kasę fiskalną w układu 2 miesięcy po przekroczeniu tego zakresu. Ten jeden obowiązek w 2016 roku dotyczy także przedsiębiorców, jacy oferują bilety na kursy pasażerskie z propozycją opłacenia ich w swoisty możliwość niż gotówką oraz przedsiębiorców, którzy płacilibyśmy się na platformie faktur za wykonane usługi na praca osób fizycznych, przy czym rocznie nie wystawili dużo niż 50 faktur dla maksymalnie 20 usługobiorców.

Niezależnie od wielkości obrotów ustawodawca stworzył także katalog produktów, których sprzedaż tak musi być dokumentowane paragonem z kasy. Do wspomnianych produktów należy: sprzedaż gazu płynnego, strony do silników i indywidualnych silników, przyczep i naczep, sprzętu fotograficznego, produktów z metali szlachetnych, perfum, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.