Lampy oswietlenia awaryjnego dlaczego sa tak wazne

W każdym zakładzie pracy, w każdym urzędzie i publicznej instytucji, niezbędne dla życia i bezpieczeństwa może się okazać oświetlenie awaryjne. W jakich sytuacjach może się ono sprawdzić? Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat takiego oświetlenia?

Światło zapasowe

Oświetlenie awaryjne to światło, które pochodzi z innych źródeł niż światło podstawowe. Można z niego korzystać w trakcie awarii, choć ograniczanie tego typu oświetlenia wyłącznie do roli światła zapasowego może być poważnym błędem. O tym, w jaki sposób będzie ono wykorzystane, decyduje wiele czynników, m.in.wybrane lampy oświetlenia awaryjnego oraz szereg rozwiązań, mających spełniać oczekiwania konkretnej instytucji. O tym, w jaki sposób w danym przypadku ma zostać zaplanowane i rozmieszczone oświetlenie awaryjne mówi szczegółowo Prawo Budowlane.

Jakie informacje na temat tego oświetlenia są najważniejsze dla przeciętnego człowieka?

Światło awaryjne wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z oświetleniem zapasowym. To dzięki niemu w razie problemów z dostawą światła podstawowego możliwe jest kontynuowanie pracy. To sprawa bardzo ważna w takich miejscach, jak urzędy, banki, kliniki i szpitale, w których zapadająca dookoła ciemność może stać się przyczyną poważnych problemów. Światło awaryjne to również oświetlenie ewakuacyjne. To ono pomaga nam w razie zagrożenia, to dzięki niemu łatwiej jest nam opuścić zagrożone miejsce i w bezpieczny sposób wydostać się z budynku. Takie oświetlenie najczęściej wykorzystywane jest w trakcie pożarów, zatem o zasadach jego instalowania dokładniej informują przepisy przeciwpożarowe.

lampy oświetlenia awaryjnego

źródło: http://grupa-wolff.eu/elektrotechnika-ex/pdf/05/oprawy-oswietlenia-awaryjnego-lampy-led-ex-atex.pdf

Oświetlenie drogi ewakuacyjnej jest bardzo ważną kwestią, a od tego, w jaki sposób na drodze takiej zostaną rozmieszczone lampy, może zależeć życie wielu ludzi. Ich cele są proste-mają one wskazywać drogę ucieczki. Mają też ułatwiać dostęp do tych narzędzi, które w razie pożaru mogą uratować życie uciekającym z budynku ludziom. By lampy takie spisały się w swej roli, muszą być dobrze widoczne. Dotyczy to ich wielkości, oznaczenia oraz miejsca, w jakich zostaną one umieszczone. Szczególnie ważna jest tu troska o rozmiar lamp i czytelność umieszczonych na nich oznaczeń. To ważne przede wszystkim w tych miejscach, w których z drogi ewakuacyjnej mogą korzystać osoby starsze oraz te, które mają problemy ze wzrokiem.