Kasa fiskalna dla stomatologa

Stomatologia w ujęciu leczenia państwowego, na kasę chorych, jest oczywiście placówką służby zdrowia, której nie obejmują prawa podatkowe. Jednak jeśli stomatolog prowadzi prywatna praktykę, wówczas zobowiązany jest za swoje usługi rozliczać się z urzędem skarbowym i odprowadzać podatki za usługi w wysokości określonej przez ów urząd.

Obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym

Nie byłoby w porządku, gdyby lekarze prowadzący prywatną praktykę lekarską nie rozliczali się z urzędem tak, jak ma to obowiązek robić szewc czy serwisant komputerów. W ujęciu przedsiębiorczym praktyka stomatologiczna jest to takie samo przedsiębiorstwo usługowe, i również powinno być rozliczane z urzędem skarbowym. Rzecz jasna, lekarze rozliczają się na nieco innej zasadzie niż na przykład szewcy. Jednak ważne jest, byśmy jako pacjenci pamiętali, że również mają taki obowiązek. Raporty ostatnich miesięcy wykazują jednak, że lekarze nie rozliczają się jak należy z fiskusem, dlatego warto idąc na wizytę do dentysty poprosić o wydanie paragonu. Pamiętajmy też, że paragon jest tu podstawą do przyjęcia reklamacji na usługę, tak samo jak w przypadku każdego innego przedsiębiorstwa usługowego.

Jaka kasa najbardziej odpowiednia dla stomatologa?

Dentysta posiadający kasę fiskalna będzie na niej miał nieco mniej pozycji niż na przykład sklep spożywczy. Będzie też drukował raczej krótkie paragony, z jedną lub dwiema pozycjami, a samej kasy nie będzie używał po kilkaset razy dziennie, jak w przypadku sklepu, ale kilka lub kilkanaście razy. Dlatego też dentysta powinien zainwestować w kasę niewielkich rozmiarów, maksymalnie uproszczoną i bardzo łatwą w obsłudze. Nie jest łatwo wybrać takie urządzenie, ale na szczęście sklepy oferują różnorodne modele.  Profesjonalni sprzedawcy najczęściej doradzają wybór kasy novitus nano e.

novitus nano e

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/kasa_fiskalna_novitus_nano_e_2.jpg

Często zapominamy o tym, że prywatny gabinet stomatologiczny jest biznesem jak każdy inny, i że dentystę też obowiązuje nakaz rozliczania się z fiskusem. Stąd też skłonni jesteśmy częściej przymykać oko na tego rodzaju nieprawidłowości. Nie jest to właściwe i nie powinniśmy tego robić. Prywatna praktyka lekarska jest biznesem jak każdy inny, służy wyłącznie zarabianiu na leczeniu ludzi, i w związku z tym dentystę obowiązują takie same zasady odprowadzania podatków jak każdego innego zwykłego przedsiębiorcę naprawiającego pralki czy telewizory.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl