Frezowanie popularna obrobka materialow metalowych

Obecnie jedną z najbardziej popularnych obróbek materiałów metalowych jest obróbka ubytkowa. Pozwala ona na stworzenie odpowiednich kształtów oraz chropowatości, a także wymiarów dla danego materiału metalowego. Jej najbardziej popularnym rodzajem jest frezowanie.

Obróbka ubytkowa

grupa-wolff.eu mcb ghgZobacz opis w pdf

Warto wiedzieć, iż obróbka ubytkowa dzieli się na obróbkę skrawaniem oraz obróbkę erozyjną. Do obróbki skrawaniem możemy zaliczyć między innymi frezowanie cnc. To właśnie ta operacja obecnie wykonywana jest najczęściej na materiałach metalowych, nadając im wymagane wymiary, kształt oraz chropowatość. Obecnie możemy wyróżnić między innymi operację frezowania obwodowego, do którego możemy zaliczyć rodzaj obróbki nazywany operacją przeciwbieżną oraz operacją współbieżną. Operacja przeciwbieżna polega na tym, iż krawędź tnąca naszego narzędzia porusza się w kierunku przeciwnym, niż posuw materiału. Z kolei operacja współbieżna polega na tym, iż krawędź tnąca naszego narzędzia porusza się w kierunku zgodnym z posuwem obrabianego materiału. Warto wiedzieć, iż w zależności od postaci naszego materiału, a także od jego grubości, powinniśmy dobrać odpowiednie parametry operacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ obecnie materiały metalowe są głównym elementem wielu urządzeń oraz maszyn, a także konstrukcji. Są obecnie najliczniejszą grupą materiałów inżynierskich.

frezowanie

źródło: http://satistechpolska.pl/wp-content/uploads/2014/02/frezarka-microcut-mm-430-cnc-satis-tech.jpg

Decydując się na obrabianie dowolnego przedmiotu lub półproduktu, warto wcześniej dokładnie zastanowić się nad jego przeznaczeniem. W tym celu należy odpowiednio dobrać parametry obróbki oraz zdecydować jakiego rodzaj kształt chcemy nadać naszemu półfabrykatowi, a także jaką chropowatością powinien się charakteryzować.