Faktura czy paragon drukowany na kasie fiskalnej

Sprzedawcy mają obawy i pytania dotyczące kasy fiskalnej. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i tak, jakbyśmy chcieli. Kasa fiskalna to bowiem maszyna – urządzenie elektroniczne, które czasem zawodzi.

Faktura

Zanim przyzwyczaimy się do sprzedaży na kasie, też mija trochę czasu. Choć przyznać należy, że urządzenia wykonują za nas ogrom pracy. Sczytują kody kreskowe, a następnie drukują paragon czy też fakturę. No właśnie…paragon czy faktura? Rzecz zdawałoby się błaha i nieistotna, a jednak nie do końca tak jest. Zadawać możemy sobie bowiem pytania, co dać klientowi paragon drukowany na kasie fiskalnej, czy też fakturę. Specjaliści spiesza z pomocą – mówią, że należy wystawić paragon, ale dać klientowi fakturę. Co ważne wystawienie faktury dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej albo też dla rolnika ryczałtowego nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku zarejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Przecież klient może zażądać wystawienia faktury – wtedy wręcza mu się jej oryginał faktury.

symfonia demo kadry i płaceNowości w Sage: Kadry i Płace One Payroll oraz Elektroniczny Obieg Dokumentów | Systemy ERP | POLKAS

Drukarki fiskalne elzab

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/drukarka_fiskalna_elzab_mera.jpg

Paragon

Co zatem z paragonem? Otóż paragon fiskalny dołącza się do tego egzemplarza faktury, który pozostaje w dokumentacji podatnika. w ten sposób unikniemy podwójnej płatności podatku za daną sprzedaż. Paragon jest dowodem sprzedaży. Paragon drukowany na kasie fiskalnej często jest przynoszony, z prośbą o wystawienie faktury. Jest to w wielu przypadkach także podstawa do reklamowania produktu, który okazał się być niepełnowartościowy, czy też po prostu nie spełnia wymagań klienta. Paragon jest często także gwarancją. Wbrew pozorom ten kawałek papieru – wydruku z naszej kasy, to bardzo ważny dokument. Drukarki fiskalne elzab są w stanie wydrukować zarówno paragon jak i fakturę.

Często bagatelizujemy paragon, gdzieś go wrzucamy. Ale w momencie, gdy jest to zakup czegoś wartościowego, warto o paragonie pamiętać i wiedzieć, gdzie się go ma. Śmiałam się z wielu osób, wkładających do portfela z pewnym namaszczeniem paragony. Ale widziałam tez osoby dające paragon i mówiące, że produkt, który przed chwila w tym sklepie kupili – jest nieświeży. Dla jednych zatem paragon jest dowodem, że zapłacili za to, co mają w torbie, dla innych to podstawa do tego, żeby zadbać o produkt.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl