Faktura czy paragon drukowany na kasie fiskalnej

Sprzedawcy mają obawy i pytania dotyczące kasy fiskalnej. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i tak, jakbyśmy chcieli. Kasa fiskalna to bowiem maszyna – urządzenie elektroniczne, które czasem zawodzi.

Faktura

sage symfonia na maca

Zanim przyzwyczaimy się do sprzedaży na kasie, też mija trochę czasu. Choć przyznać należy, że urządzenia wykonują za nas ogrom pracy. Sczytują kody kreskowe, a następnie drukują paragon czy też fakturę. No właśnie…paragon czy faktura? Rzecz zdawałoby się błaha i nieistotna, a jednak nie do końca tak jest. Zadawać możemy sobie bowiem pytania, co dać klientowi paragon drukowany na kasie fiskalnej, czy też fakturę. Specjaliści spiesza z pomocą – mówią, że należy wystawić paragon, ale dać klientowi fakturę. Co ważne wystawienie faktury dla osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej albo też dla rolnika ryczałtowego nie zwalnia sprzedawcy z obowiązku zarejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Przecież klient może zażądać wystawienia faktury – wtedy wręcza mu się jej oryginał faktury.

Drukarki fiskalne elzab

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/drukarka_fiskalna_elzab_mera.jpg

Paragon

Co zatem z paragonem? Otóż paragon fiskalny dołącza się do tego egzemplarza faktury, który pozostaje w dokumentacji podatnika. w ten sposób unikniemy podwójnej płatności podatku za daną sprzedaż. Paragon jest dowodem sprzedaży. Paragon drukowany na kasie fiskalnej często jest przynoszony, z prośbą o wystawienie faktury. Jest to w wielu przypadkach także podstawa do reklamowania produktu, który okazał się być niepełnowartościowy, czy też po prostu nie spełnia wymagań klienta. Paragon jest często także gwarancją. Wbrew pozorom ten kawałek papieru – wydruku z naszej kasy, to bardzo ważny dokument. Drukarki fiskalne elzab są w stanie wydrukować zarówno paragon jak i fakturę.

Często bagatelizujemy paragon, gdzieś go wrzucamy. Ale w momencie, gdy jest to zakup czegoś wartościowego, warto o paragonie pamiętać i wiedzieć, gdzie się go ma. Śmiałam się z wielu osób, wkładających do portfela z pewnym namaszczeniem paragony. Ale widziałam tez osoby dające paragon i mówiące, że produkt, który przed chwila w tym sklepie kupili – jest nieświeży. Dla jednych zatem paragon jest dowodem, że zapłacili za to, co mają w torbie, dla innych to podstawa do tego, żeby zadbać o produkt.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl