Dozownik celkowy i jego przeznaczenie

Dozowniki celkowe są wykorzystywane w celu szczelnego zamykania zbiorników pyłu, które pracują w warunkach ciśnienia innego od ciśnienia atmosferycznego. Dozowniki celkowe umożliwiają opróżnianie zbiorników bez dekompresji. Warunkiem zastosowania dozowników celkowych jest temperatura nie wyższa niż 200 ˚ C oraz brak agresywności pyłów.

http://erp.polkas.pl/jak-utworzyc-jednolity-plik-kontrolny-w-programie-sage-symfonia-finanse-i-ksiegowosc/

Zasada działania

Zasada działania dozownika celkowego jest dość prosta. Pył ze zbiornika wpada przez otwór wlotowy a następnie jest przemieszczany w celkach ze skrzydełkami obracającego się bębna. Dozowniki mogą występować w kilku różnych rodzajach. Mogą mieć również różną wielkość otworu wlotowego i wylotowego a także różną wydajność pracy, która jest mierzona w m3 na godzinę. W momencie zamawiania urządzenia konieczne będzie podanie oznaczenia dozownika oraz wskazanie jaka jest temperatura pyłów.

dozownik celkowy

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/07/zawor-celkowy-dozownik-celkowy-zawor-dozujacy-turnikiet.jpg

Dozownik celkowy DC

Jednym z typów dozowników jest dozownik celkowy DC. Został on stworzony z myślą o ciągłym dozowaniu materiałów sypkich i drobnoziarnistych. W szczególności są to: kasza, ziarna zbóż, pieprz, mleko w proszku, przyprawy, cukier, sól, płyny filtracyjne itp. Urządzenie stosuje się najczęściej, jako element wyposażenia technologicznej linii pakowania, ważenia, dozowania oraz transportu pneumatycznego.

Podsumowanie

Jednym z elementów wyposażenia dozowników celkowych mogą być skrzynki elektryczne wraz z falownikiem. Dzięki nim z łatwością będzie można dostosować wydajność dozownika do potrzeb danej linii produkcyjnej. Do produkcji urządzenia wykorzystuje się stal kwasoodporną lub węglową. Modele wykonane ze stali kwasoodpornej spełniają wszelkie wymogi higieniczne i z powodzeniem mogą być stosowane w branży przemysłowej, w tym zwłaszcza w przemyśle chemicznym.