Czy o zmianie serwisu kasy fiskalnej trzeba zawiadamiac urzad skarbowy

Prowadząc sprzedaż produktów czy usług ewidencjonowanych na kasie fiskalnej novitus mała plus przedsiębiorca musi pamiętać o wielu rzeczach związanych z tym urządzeniem. Posiadanie kasy wiąże się bowiem z szeregiem obowiązków, które szczegółowo zostały uregulowane w odpowiednich ustawach i rozporządzeniach. Już przed rozpoczęciem działalności przyszły właściciel firmy dowiaduje się, że korzystanie z kasy fiskalnej nie będzie wcale łatwe. Sprzedaży nie można rozpocząć bezpośrednio po zakupie urządzenia.

Proces fiskalizacji

Trzeba najpierw znaleźć serwis uprawniony do obsługi kas, który przeprowadzi jej fiskalizację. O czynności tej trzeba zawiadomić urząd skarbowy, gdyż jego pracownik musi w niej uczestniczyć. Tak samo zawiadomienia wymaga wybór oraz zmiana serwisu kasy fiskalnej. Zresztą każdy przedsiębiorca wie jak skomplikowane są przepisy i że należy właściwe organy informować o wszelkich zmianach w swojej działalności. Dopiero po fiskalizacji urząd skarbowy nadaje kasie unikatowy numer i wtedy urządzenie jest zdatne do użycia. Posiadając kasę trzeba pamiętać o szeregu obowiązków związanych nie tylko ze zmianą serwisu ale z codziennym używaniem kasy.

novitus mała plus

źródło: http://www.polkas.pl/pliki/sklep/produkty_d/kasa_fiskalna_novitus_mala_plus_e_2.jpg

Raporty

Niezwykle ważne jest pamiętanie o sporządzaniu codziennych, kwartalnych i rocznych raportów, które stanowią podsumowanie przebiegu sprzedaży. Jako, że kasa fiskalna – jak zresztą każde urządzenie elektroniczne, nie jest łatwa w obsłudze należy pamiętać o przeprowadzaniu stosownych szkoleń z jej obsługi. Dobrze wyszkolony pracownik na pewno nie zawiedzie i nie narazi właściciela na niepotrzebne koszty związane z mandatem z urzędu skarbowego. Posiadając kasę trzeba również bezwzględnie pamiętać o zakupie dodatkowego urządzenia, które posłuży w przypadku awarii głównej kasy. Dodatkowa kasa również musi zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. Oczywiście warto, aby wszystkie kasy fiskalne obsługiwane były przez ten sam serwis, który pomoże nie tylko w przypadku awarii urządzenia, ale także przeprowadzi niezbędne przeglądy techniczne, o których należy pamiętać co dwa lata.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl