Cyklotymia na czym polega to schorzenie

Cyklotymia jest określana, jako małe zaburzenie psychiczne, określane również jako stan depresyjny, który jednak zazwyczaj nie wymaga leczenie farmakologicznego. Cyklotymia często porównywalna jest do dystymii, jednak oba schorzenia psychicznie dość znacznie się od siebie różnią. 

Zaburzenie psychiczne

zasuwy odcinające

W poniższym artykule skupimy się na dokładnym zaprezentowaniu, czym jest przedstawiona anomalia psychiczna. Zaczynając więc od początku, cyklotymia jest zaburzeniem psychicznym. Może być czynnikiem prowadzącym do powstania choroby afektywnej dwubiegunowej. Jej rozpoznanie jest możliwe zazwyczaj w pierwszej i trzeciej fazie życia człowieka, wiąże się zazwyczaj z nadużywaniem alkoholu i prowadzi do znacznej destabilizacji w życiu społecznym.

Leczenie

Oczywiście, wykryta cyklotymia powinna zostać natychmiast poddania leczeniu. Jednak, jak wspomniano wcześniej, nie będzie to stricte leczenie farmakologiczne, podobne do sposobu leczenia depresji, bowiem podawane leki będą miały głównie zadanie stabilizujące nastrój, a dopełnieniem leczenia będzie psychoterapia.

Fazy

Zapadnięcie na cyklotymię charakteryzuje się uciążliwymi zmianami nastroju. Można ją podzielić na dwie fazy:

  1. Faza subdepresji, na którą składają się: abulia, czyli problem z podejmowaniem decyzji, apatia, spadek libido oraz permanentne zmęczenie i problemy z koncentracją, zaburzenia łaknienia, bezsenność, ciągłe poczucie pustki, smutku i braku wsparcia, nieumiejętność odczuwania przyjemności, zaniedbywanie się, brak energii, pesymistyczne myśli i wycofanie społeczne.
  2. Faza hipomanii, czyli dobry humor, wesołość, euforia, wysoka samoocena i pewność siebie, wzmożony popęd seksualny, pobudzenie psychoruchowe i zmniejszone zapotrzebowanie na sen, gonitwa myśli, słowotok, spadek zdolności logicznego myślenia, problemy z koncentracją uwagi, agresja i wrogość, poczucie mocy oraz entuzjazm, podejmowanie ryzykownych zachowań, urojenia.

Choroba ta zazwyczaj pojawia się u osób, które cierpią na dwubiegunowość. Poza tym wpływ mają również takie czynniki jak wysoki poziom kortyzolu, niski poziom serotoniny, jak i również stresujące sytuacje. Ponadto bardzo duży wpływ mają również wychowanie i środowisko, w której przebywają potencjalnie chorujące osoby.