Choinka do samochodu

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka i wyjątkowego typie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i dlaczego jest naprawdę ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które rozmawiają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Oraz w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie stosując się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się człowieka z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na cały świat. Można to powiedzieć, że teraz nie właśnie w Polsce, ale także oraz różnych krajach Europy również w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można określić dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie ciężko było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uznawały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, ale w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jak wszyscy, była zmian w klasie trendów działających jej przystrajania. A nie zmieniło się to, że od momentu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo silnie zakorzenił się w klasie świątecznej również pamiętajmy szansę, że nieprędko przeminie.