Bariery we wdrazaniu systemow informatycznych w przedsiebiorstwie

W dzisiejszych czasach, każda prężnie rozwijająca się firma, zwłaszcza firma produkcyjna potrzebuje określonego systemu przekazywania informacji i danych tworzonych w przedsiębiorstwie. Firmy dwoją się i troją by robić to w jak najlepszy sposób i jak najbardziej wydajnie. Pomaga im w tym wdrażanie systemów informatycznych. Nie jest to jednak tak proste, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

klasa temperaturowaZobacz opis w pdf

Zintegrowanie systemu

Wdrażanie systemów informacyjnych musi odbywać się według pewnych określonych reguł i zasad. Systemy takie muszą być zintegrowane oraz dostosowane do potrzeb użytkowników i klientów. Wymiana danych powinna odbywać się bez przeszkód, co umożliwia obecnie norma STEP.

Firma musi również poradzić sobie z pewnymi barierami, by wdrażanie systemów informatycznych było zakończone sukcesem. Są to bariery: ekonomiczna, techniczna, organizacyjna oraz społeczna.

wdrażanie systemów informatycznych

źródło: http://www.comarch-polkas.pl/wp-content/uploads/2015/07/o-firmie1.jpg

Bariery

Jeśli chodzi o barierę ekonomiczną, należy mieć pełną świadomość wysokości kosztów, jakie trzeba ponieść, aby wdrażanie systemów informatycznych powiodło się. Jeśli są one za duże dla firmy, warto zastanowić się, czy nie poczekać z taką inwestycją, aż środki finansowe będą wystarczające do pełnego wdrożenia takich systemów. Bariera techniczna, natomiast, związana jest z odpowiednią infrastrukturą i zastosowanie określonego oprogramowania i sprzętu. Jeśli aspekty te nie są spełnione, wdrażanie systemów informatycznych z pewnością nie zakończy się sukcesem. Kolejna bariera – organizacyjna – polega na tym, że struktura organizacyjna przedsiębiorstwa nie jest dostosowana do wybranego systemu. Ostatnią barierą jest bariera społeczna – opory pracowników, co do zmian i nowych zasad systemu.

Z wyżej wymienionych powodów, wdrażanie systemów informatycznych w przedsiębiorstwie nie jest sprawą oczywistą i prostą. Należy przeanalizować, czy firma jest już na takim etapie rozwoju, że poradzi sobie z wszelkimi barierami i problemami z tym związanymi.