Bariery we wdrazaniu systemow informatycznych w przedsiebiorstwie

W dzisiejszych czasach, każda prężnie rozwijająca się firma, zwłaszcza firma produkcyjna potrzebuje określonego systemu przekazywania informacji i danych tworzonych w przedsiębiorstwie. Firmy dwoją się i troją by robić to w jak najlepszy sposób i jak najbardziej wydajnie. Pomaga im w tym wdrażanie systemów informatycznych. Nie jest to jednak tak proste, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Zintegrowanie systemu

Wdrażanie systemów informacyjnych musi odbywać się według pewnych określonych reguł i zasad. Systemy takie muszą być zintegrowane oraz dostosowane do potrzeb użytkowników i klientów. Wymiana danych powinna odbywać się bez przeszkód, co umożliwia obecnie norma STEP.

Firma musi również poradzić sobie z pewnymi barierami, by wdrażanie systemów informatycznych było zakończone sukcesem. Są to bariery: ekonomiczna, techniczna, organizacyjna oraz społeczna.

wdrażanie systemów informatycznych

źródło: http://www.comarch-polkas.pl/wp-content/uploads/2015/07/o-firmie1.jpg

Bariery

Jeśli chodzi o barierę ekonomiczną, należy mieć pełną świadomość wysokości kosztów, jakie trzeba ponieść, aby wdrażanie systemów informatycznych powiodło się. Jeśli są one za duże dla firmy, warto zastanowić się, czy nie poczekać z taką inwestycją, aż środki finansowe będą wystarczające do pełnego wdrożenia takich systemów. Bariera techniczna, natomiast, związana jest z odpowiednią infrastrukturą i zastosowanie określonego oprogramowania i sprzętu. Jeśli aspekty te nie są spełnione, wdrażanie systemów informatycznych z pewnością nie zakończy się sukcesem. Kolejna bariera – organizacyjna – polega na tym, że struktura organizacyjna przedsiębiorstwa nie jest dostosowana do wybranego systemu. Ostatnią barierą jest bariera społeczna – opory pracowników, co do zmian i nowych zasad systemu.

Z wyżej wymienionych powodów, wdrażanie systemów informatycznych w przedsiębiorstwie nie jest sprawą oczywistą i prostą. Należy przeanalizować, czy firma jest już na takim etapie rozwoju, że poradzi sobie z wszelkimi barierami i problemami z tym związanymi.